Telewizory PDP produkuje obecnie głównie Panasonic, Samsung i LG. Reszta większych producentów przeszła na LCD. Nie oznacza to jednak, że plazmy nie są warte uwagi. Trzeba tylko postępować z nimi trochę ostrożniej. Szczególnie przez pierwsze 100-200 godzin.
Wypalanie plazm – zmora fanów PDP
Producenci najnowszych telewizorów plazmowych zapewniają nas, że problem wypalania plazm już nie istnieje. Instalują nowe systemy zabezpieczeń, które mają temu efektowi zapobiegać. Ale skoro tak jest, skoro są tak bardzo pewni, że problemu już nie ma, to czemu wypalanie plazm nadal nie jest objęte gwarancją?
Problem istnieje. Jest mniejszy niż dawniej, bo technologia poszła do przodu, ale i tak na ekran PDP trzeba uważać na początku bardziej niż na LCD.
Polecam też poradnik „Plazma czy LCD – oto jest pytanie”.
„Wypalanie plazm”, to nieprzyjemny efekt „duszków” statycznych elementów wyświetlanych na ekranie przez dłuższy czas. Te powidoki czasem są tylko chwilowe, ale mocno nadwyrężona plazma może wypalić się na stałe. Luminofor świecący w danym fragmencie (np. na białej przestrzeni loga stacji) bardziej intensywnie „zużywa” się szybciej niż fragmenty ciemne. Może spowodować to wypalenie na matrycy stałych elementów wyświetlanych przez wiele godzin.
Najbardziej niebezpieczne są:
- loga stacji,
- ciemne pasy w filmach 4:3, 2.35:1 wyświetlanych na matrycy 16:9,
- niezmienne elementy menu gier wideo.
Dobry telewizor, to zadbany telewizor
Luminofor świecący za szybą naszej plazmy nie działa tak jak ciekłe kryształy w telewizorach LCD. Jego właściwości zmieniają się z czasem. Plazma jest najbardziej podatna na wypalanie w pierwszych 100-200 godzinach pracy. Niektórzy eksperci sugerują by szczególnie uważać nawet przez pierwsze 1000 godzin użytkowania. To wtedy właściwości plazmy się „docierają” i niebezpieczeństwo wypalenia stałych elementów jest większe.
Jak chronić swój telewizor?
Lepiej dmuchać na zimne, dlatego przez pierwsze 100-200 (lub więcej) godzin telewizor plazmowy należy użytkować z większą uwagą niż LCD. Kilka prostych zasad powinno uchronić matrycę PDP przez wypaleniem:
- zmniejszyć kontrast poniżej 50 procent,
- starać się unikać oglądania przez wiele godzin tego samego programu z niezmienny logo lub grania w tę samą grę,
- jeśli to możliwe, to boczne lub górne i dolne pasy w filmach wyeliminować rozciąganiem obrazu lub chociaż zmienić ich kolor,
- najlepiej przez pierwsze 100-200 godzin unikać treści z ciemnymi pasami,
- zostawić włączone systemy ochrony ekranu (np. pixel shifting, pixel wobbling, pixel orbiting),
- włączyć wygaszacze w telewizorze i odtwarzaczu DVD lub Blu-ray.
Niektórzy eksperci proponują również, by po kilku godzinach oglądania treści ze stałymi elementami włączyć na dłuższy czas jasny szum (lub inne, zmieniające się obrazy). Niektóre plazmy mają również wbudowane wygaszacze zmieniające kolor wyświetlany na matrycy. Jeśli pojawią się jakieś powidoki warto coś takiego włączyć, by uniknąć wypalenia na stałe.
Nie panikuj
Na koniec informacja uspokajająca i walcząca z niepotrzebnie nawarstwionymi mitami na temat technologii plazmowej. Tak – telewizory tego typu są podatne na wypalenie. Ale LCD jest podatne na uszkodzone piksele. Każda technologia ma swoje ograniczenia i z każdej trzeba korzystać w sposób świadomy jej wad.
Właściwie traktowany telewizor plazmowy będzie najlepszym przyjacielem kinomana. To technologia, która wymaga więcej uwagi na początku, ale jest w stanie zaoferować równie dużo przez kolejne lata.
Tak więc nie bójmy się plazm, tylko je dobrze poznajmy.
Szukając odpowiedzi na pytanie plazma czy LCD, zerknijcie też do wpisu „Dla kogo plazma, dla kogo LCD?„.