Philips Miracast

Bartosz Nowak, jeden z czytelników mojego bloga, poinformował mnie na Facebooku o problemach z zabezpieczeniem funkcji Miracast w telewizorach Philipsa. Skontaktowałem się z producentem i mam dla Was informacje. Aktualizacja – mam bardziej szczegółowe informacje.

Bartek podesłał mi namiary na serwis Zaufana Trzecia Strona, który opisał te temat.

Badacze z firmy ReVuln odkryli, że po ostatniej aktualizacji oprogramowania telewizory SmartTV marki Philips (modele z serii 6/7/8/9xxx) mają domyślnie włączoną usługę WiFi, z domyślnym wbudowanym hasłem, dzięki któremu można przejąć nad nimi zdalnie kontrolę

– pisze Adam ze wspomnianego serwisu.

Problemem jest sieć WiFi dla funkcji Miracast, która fabrycznie jest włączona i nie zabezpieczona kodem PIN. Jest co prawda hasło, ale proste do złamania. Po dostaniu się do niej możliwe jest zdalne kontrolowanie telewizora, przesyłanie filmów czy obrazów do niego lub ściągnięcie ciasteczek z przeglądarki.

Having fun via WiFi with Philips SmartTV from ReVuln on Vimeo.

 

Skontaktowałem się w tej kwestii z polskim oddziałem Philipsa.

Poinformowano mnie, że problem dotyczy tylko niektórych modeli z 2013 roku i firma wie już o tej sytuacji. Philips pracuje nad aktualizacją oprogramowania, która ma rozwiązać kwestię zabezpieczenia.

Zanim to nastąpi, producent poleca wyłączenie funkcji Miracast w menu telewizora.

Oficjalna informacja Philipsa w tej kwestii ma się pojawić w przyszłym tygodniu. Będę Was informował o rozwoju sytuacji.

 

AKTUALIZACJA 2014.4.4

Philips nie opublikował jeszcze oficjalnego oświadczenia w kwestii opisywanych problemów z zabezpieczeniem Miracast w swoich telewizorach, ale odpowiedział na moje pytania.

Oto świeże informacje w tej sprawie.

  • Opisywany w artykule problem dotyczy tylko telewizorów z serii od 6 do 9 z roku 2013 (czyli np. 42PFL6008K/12 itp.).
  • Problem nie dotyczy telewizorów serii od 3 do 5 z 2013 i produktów z 2014 roku.

Tak jak wspominałem ostatnio Philips poinformował mnie, że pracuje już nad aktualizacją oprogramowania, a tym czasem dla bezpieczeństwa zaleca wyłączenie funkcji Miracast w menu telewizorów.

Dalsze informacje miejmy nadzieję już niedługo.