CES 2015 - LG OLED 65EF9800

Jeśli telewizory OLED i 4K firmy LG z zeszłego roku nie były dla Was oznaką kierunku rozwoju tego producenta, to nowości na rok 2015 muszą już Was przekonać. To właśnie te dwie technologie będą rządziły na talerzu Koreańczyków. Nowości zapowiadają się bardzo ciekawie.

Przy okazji testów Samsunga HU8500 chwaliłem tego producenta, za bardzo szybkie zmienienie wygiętych matryc z ciekawostki, w pełnoprawną, bardzo istotną nowość na rynku.

Na równie gromkie brawa zasługuje LG w kwestii telewizorów OLED. Długo czekaliśmy na odbiorniki tego typu, ale gdy wreszcie się pojawiły, to właśnie LG wzięło na siebie praktycznie cały ciężar ich rozwoju i promocji. Zaledwie nieco ponad rok temu LG świętowało polską premierę pierwszego telewizora OLED. Dzisiaj wiadomo już, że jest to segment rynku, w którym producent zamierza przodować. Do roku 2016 LG chce sprzedać około miliona odbiorników OLED. W związku z inwestycjami w nowe linie produkcyjne paneli tego typu aktualnie żaden inny producent nie jest w stanie zagrozić LG na tym polu. Będą OLEDy innych marek (część z nich nawet na podzespołach LG), ale motorem napędowym tego sektora pozostanie jeden producent.

Jeśli wątpicie w to co piszę, to spójrzcie na propozycję na rok 2015.

  • 7 nowych serii OLEDów
  • wszystkie z nich wyposażone w matryce 4K
  • wszystkie z systemem operacyjnym webOS 2.0
  • przekątne 55, 65 i 77 cali
  • matryce płaskie, wygięte, a nawet wyginane na życzenie widza (w sprzedaży jeszcze w tym roku!)
CES 2015 - LG OLED wyginany na żądanie

To już nie jest nowinka czy ciekawostka. To potężna oferta mająca coraz dynamiczniej zastępować telewizory LCD LED. Za OLEDem przemawiają między innymi jakość czerni, kolory, szybkość matryc. Problemem jest cena, ale ta będzie spadać.

Jesteśmy przekonani, że ewolucja telewizorów będzie podążać właśnie w tym kierunku – a LG będzie rozwijać i poszerzać ofertę telewizorów OLED do momentu, aż staną się one propozycją osiągalną dla wszystkich widzów

– powiedział In-kyu Lee, wiceprezes oraz szef oddziału ds. telewizorów i monitorów w dziale LG Electronics Home Entertainment.

Oczywiście LG nie rezygnuje jeszcze z LCD. To niemożliwe przy obecnej wydajności fabryk i cenach. Będą nowe LEDy, będą LEDy z kropką kwantowa poprawiającą jakość obrazu, a przede wszystkim będzie też więcej 4K. Aż 60% nowych telewizorów LG ma już mieć matryce Ultra HD. Zgodnie z przypuszczeniami jakie snuję na blogu i Facebooku od dawna, za kilka lat trudno będzie kupić nowy telewizor powyżej 55-cali z matrycą Full HD.

CES 2015 - LG OLEDy

Nowe OLEDy LG - wszystkie 4K

Jeśli w moich słowach słyszycie bardzo optymistyczny ton, to dobrze. Lubię OLED, od dawna piszę o tym, że to technologia ważna dla rozwoju sprzętu i że trzymam za nią kciuki. Oczywiście nie bezkrytycznie. OLED ma też swoje problemy, z którymi LG będzie musiało się zmierzyć (polecam test telewizora OLED LG EA980, w którym piszę zarówno o zaletach jak i wadach tej technologii). Szybka popularyzacja tego rozwiązania w ostatnich 13 miesiącach to jednak rzecz wyłącznie pozytywna i oby tak było dalej.

O cenach i dostępności nowego sprzętu w Polsce jeszcze nic nie wiadomo, ale przedstawiciel firmy poinformował mnie, że wszystkie z nowinek mają się u nas pojawić. Nawet rzeczy tak egzotyczne jak OLED zginany na żądanie. Oby tak właśnie się stało.

 

Pod wpisem na temat CES 2015 czytelnik dupcengier26 prosił o szczegóły dotyczące możliwości 4K nowych paneli. W przypadku LG na pewno pojawi się wsparcie dla technologii HFR. LG silnie do podkreśla. Co do innych opcji jakie zobaczymy w Blu-ray 4K – nie wiadomo.