Netflix już udostępnia serial House of Cards w jakości Ultra HD. Problem w tym, że usługi nie ma w Polsce. Można jednak skorzystać z serwerów Smart DNS. Wyjaśniam o co w tym chodzi i mam dla Was prezenty.
Jednym ze sposobów na połączenie się z usługami ograniczonymi terytorialnie jest VPN. Pisałem już kiedyś o tym rozwiązaniu.
Przeczytajcie: VPN – anonimowi w sieci?
Inne rozwiązanie to Smart DNS. O to czym on jest, jak działa i co może nam zaoferować pytam zespół HideIPVPN.
Szymon Adamus: Co to jest Smart DNS?
HideIPVPN Team: Smart DNS to w skrócie specjalnie przygotowany serwer DNS. Aby zrozumieć mniej więcej całą idee musisz wiedzieć co to jest DNS. A DNS to taka mapa sieci czy Internetu. Gdy w przeglądarce wpisujesz adres www czy też aplikacja odwołuje się do jakiejś usługi sieciowej, informacja o tym przechodzi przez DNS, który kieruje dane do odpowiedniego miejsca w sieci. Nasz DNS działa troszkę sprytniej. Jeśli użytkownik wywołuje adresy, które nie są powiedzmy na specjalnej liście serwera – nic się nie dzieje. Tzn. ruch sieciowy odbywa się jak przy użyciu zwykłego serwera DNS. Ale jeśli użytkownik wywoła adres z listy, czyli np. Netflix, Hulu, BBC (pełna lista odblokowanych usług jest dostępna tutaj) serwer DNS odpowiednie pakiety (nie cały ruch tak jak VPN) przekazuje do serwerów proxy w odpowiednich lokalizacjach. Tylko te, które są wymagane do działania usługi i nic więcej.
Szymon Adamus: Czym to rozwiązanie różni się od VPN oraz jakie ma zalety i wady?
HideIPVPN Team: Zarówno VPN, jak i Smart DNS może być wykorzystany do tego samego – odblokowania stron czy usług sieciowych w różnych krajach. Odbywa się to jednak na innej zasadzie. VPN szyfruje cały ruch sieciowy i całość tego ruchu przechodzi przez serwer VPN wirtualnym tunelem. W przypadku Smart DNS nie ma żadnych funkcji, które szyfrują wymianę danych, nie zmienia się adres IP i tylko wymagane „fragmenty” ruchu sieciowego są kierowane do odpowiednio przygotowanych serwerów proxy. Przewagą takiego rozwiązania nad VPN jest praktyczny brak spadków prędkości naszego łącza. Wszyscy wiemy, że łącząc się z serwerem VPN wydajność/przepustowość naszego łącza spadnie. Im dalej (fizycznie) do serwera, im dłuższą drogę przechodzą pakiety tym większe opóźnienie i niższa prędkość. Jeszcze do niedawna nie miało to większego znaczenia. Ale dziś gdy coraz więcej materiałów jest streamowanych w jakość HD a w przypadku Netflixa już niedługo i 4K, taki opóźnienia miałby bezpośredni wpływ na jakość oglądanego obrazu. W przypadku Smart DNS nie ma takie problemu.
Drugim plusem tego rozwiązania jest to, że mogą korzystać z niego także urządzenia, które nie mają wsparcia dla protokołów VPN – np. Windows Phone. Wystarczy zmienić ustawienia DNS w domowym routerze.
Szymon Adamus: Wyobraźmy sobie że jestem laikiem, który nie wie jak zalogować się na router swojej sieci. Czy są sposoby by takie osoby mogły bez stresu używać tego rozwiązania?
HideIPVPN Team: Oczywiście tak. Można korzystać z naszej darmowej aplikacji dla systemów Windows i OS X. Na naszej stronie, w dziale setup znajdują się szczegółowe (krok po kroku) informacje jak konfigurować DNS manualnie na różnych urządzeniach i systemach. Przypuszczamy jednak, że osoby, które będą zainteresowane technologiami na tyle, że o Smart DNS usłyszą wiedzą też jak dostać się do ustawień domowego routera i zmienić adres DNS.
Oczywiście HideIPVPN jest także dostępne jako źródło pomocy przy konkretnych problemach – czy to poprzez stronę www czy nasz profil na Facebooku. Należy jednak pamiętać, że komunikacja między nami a klientami odbywa się wyłączni w języku angielskim (ale dla osób, które chcą korzystać z amerykańskich i angielskich serwisów muzycznych i wideo nie jest to przecież przeszkoda).
Szymon Adamus: Z mojej perspektywy najważniejsze co powiedziałeś, to kwestia szybkości łącza. Przy VPN ją odczuwam. Dla 4K tylko Smart DNS?
HideIPVPN Team: Tak. Cały „normalny” ruch sieciowy odbywa się bowiem jak dotąd zaś w przypadku połączeń do odblokowanych stron tylko część pakietów jest przekazywanych do serwerów proxy, z reguły sama transmisja (straming) jest już kierowana bezpośrednio do użytkownika. Każdy zresztą może sprawdzić sam! Konto Smart DNS jest dostępne do testów dla każdego całkowicie za darmo i bez żadnych zobowiązań przez 7 dni! Najprościej się zarejestrować i sprawdzić samodzielnie jak to działa.
Szymon Adamus: No dobra. 7 dni testów, ale później trzeba wykupić usługę. Ile to kosztuje?
HideIPVPN Team: W przypadku zakupienia pakietu na cały rok za 38,95$. Na miesiąc to zaledwie 3,24$ czyli (licząc na okrągło) 9,70 zł. W przypadku opłacania usługi co miesiąc cena to 4,95$. Najtańszy pakiet VPN, który daje dostęp do serwerów VPN w USA i UK to koszt 9,99$, ale zyskujemy znacząco większą funkcjonalność i więcej możliwości.
Chcielibyśmy podkreślić tu dwie rzeczy. W przypadku pakietów VPN, w tej cenie użytkownik dostaje także dostęp do usługi Smart DNS. Zaś jeśli chodzi o sam Smart DNS prosimy pamiętać, że daje ona od razu dostęp do serwisów w USA i UK, co więcej nie wymaga żadnych dodatkowych modyfikacji czy zmian połączeń. Sam serwer DNS rozpozna czy strona (o ile jest odblokowana) jest w USA czy UK. W przypadku usług takich jak Netflix (biblioteka filmów w USA i UK jest różna) w łatwy sposób możemy wskazać serwerowi DNS , która część nas interesuje i dzięki temu mieć dostęp do obu. Netflix nie blokuje tego typu dostępu swoim klientom.
MÓJ KOMENTARZ
Jak Smart DNS działa w praktyce?
Od czasu artykułu o VPN wykorzystuję usługę i aplikację do zarządzania tym systemem oferowane przez HideIPVPN.com. Nowa wersja ich oprogramowania pozwala w jednym miejscu dodać też usługę Smart DNS. Jeśli chcemy by DNS działał dla wszystkich urządzeń w sieci domowej, to musimy zmienić go w routerze. Jeśli jednak zależy nam tylko na jednym komputerze, to oprogramowanie HideIPVPN działa bajecznie prosto. To tylko kwestia zalogowania się na konto i wybrania odpowiedniej opcji regionalnej.
Jeśli wydaje się Wam, że reklamuję tę usługę, to macie rację. Ale tylko dlatego, że używam jej od dwóch lat i rzeczywiście sprawdza się znakomicie. Jeśli znacie innych dostawców tego typu rozwiązań wartych uwagi, to oczywiście zachęcam do zostawiania na nich namiarów w komentarzach pod tym artykułem i na moim Facebooku.
Wracając do kwestii konfiguracji Smart DNS. Na stronie dostawcy generuje się kod, następnie wpisuje go w oprogramowaniu i włącza wybrany region usług (zdjęcie powyżej). W praktyce oznacza to, że dana strona z ograniczeniami terytorialnymi nie stawiają przed nami zapór.
Na PC działa to bardzo intuicyjnie. Większy problem jest z urządzeniami mobilnymi. Smart DNS nie wpływa np. na konto Google Play czy iTunes, więc jeśli chcemy korzystać na przykład z Netflixa na komórce, to musimy zacząć od założenia konta na inny region. Jest z tym więcej „zabawy”. Przypuszczam, że zbyt wiele dla przeciętnego odbiorcy (jeśli znacie jakiś prosty sposób na skuteczną zmianę regionu kont w Androidzie i iOS, to piszcie. Chętnie posłucham celnych rad).
Podsumowując – Smart DNS działa znakomicie w obrębie wybranych serwisów. W szczególności chodzi tu oczywiście o usługi VOD niedostępne w Polsce. W przypadku aplikacji mobilnych sprawa się komplikuje, ale jeśli chcecie korzystać z np. Netflixa przez komputer podłączony do telewizora, to cały proces jest prosty jak budowa cepa.
Kwestia zgodności tego typu zabiegów z regulaminem tej czy innej usługi, to temat na inną rozmowę dotyczącą wymagań i zasad konkretnych dostawców treści. Dzisiaj wyjaśniam tylko czym jest Smart DNS i jak go używać.
Prezenty
Jeśli macie ochotę sami przetestować Smart DNS, to mam dla Was 5 kont tego typu działających przez 3 miesiące. Chętne osoby proszę o zostawienie komentarza pod tym wpisem. Kto pierwszy, ten lepszy.