Ostatni raz wspominałem o giętkim oświetleniu OLED w lutym,więc podrzucam nowe prezentacje tego typu rozwiązań. Prosto z laboratoriów Holst Center.
Na pierwszym filmie widać prezentację systemów nad którymi pracują naukowcy. Są to zarówno tradycyjne panele oświetleniowe OLED, jak i wersje giętkie.
Oświetlenie tego typu może w przyszłości zmienić sposób w jaki myślimy o lampach. Po co stawiać dużą i toporną konstrukcję na podłodze, skoro można ją zawiesić na ścianie lub suficie? To również możliwość integracji kontrolowanego światła z ubraniem, przestrzeniami reklamowymi takimi jak billboardy czy słupy ogłoszeniowe, a także nowy rodzaj podświetlania dla matryc LCD oraz czytników e-booków na bazie elektronicznego atramentu. Chociaż dwa ostatnie mogą się nigdy nie pojawić ze względu na znaczny wzrost kosztów produkcji jaki niosło by ze sobą zastosowanie podświetlania OLED.
Oprócz „lampek” Holst pokazał również prototypy giętkich ekranów tego typu.
Urządzenia w przyszłości będzie można zwijać nawet w rulon. Póki co naukowcom ze wspomnianego centrum badawczego udało się stworzyć prototyp owijany wokół walca o promieniu 30 mm.
Oczywiście powyższe rozwiązania OLED nie są inne od tych jakie znamy z sektora telewizyjnego. Produkcja jest równie skomplikowana, niedoskonała i droga, więc podobnie jak 55-calowe telewizory organiczne, tak też oświetlenie i giętkie ekrany zaliczają ciągłe opóźnienia. Corning przewiduje, że giętkie ekrany będą miały szansę na popularyzację dopiero za trzy lata.