Kula ziemska OLED

Japończycy może i są mali, ale mają wielkie wizje. Ot chociażby takie jak wiszący 18 metrów nad ziemią wyświetlacz sferyczny składający się z 10 362 paneli OLED. W pełnej wiadomości mam dla Was soczyste wideo tego cudu techniki.

Sześciometrowa kula nazywa się Geo-Cosmos i można ją oglądać w National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio. Jest to nowa wersja wyświetlacza stworzona przez firmę Mitsubishi Electric. W odróżnieniu od dawnego modelu, który korzystał ze standardowych diod LED, w tym przypadku kula została stworzona dzięki 10 362 małych paneli OLED. Rozdzielczość jest podobno 10 razy większa niż poprzednio.

Kula została zainstalowana by uczcić dziesiąta rocznicę istnienia muzeum. Mamoru Mohri, dyrektor placówki, chciał pokazać gościom Ziemię w taki sposób, w jaki widać ją z kosmosu.

Ale nie tylko o oglądanie tutaj chodzi. Goście mają do dyspozycji panele dotykowe Geo-Scope, pozwalające na przeglądanie zdjęć i informacji z całego świata. Uwzględniono już na nich nawet dane dotyczące ostatniego tsunami z 11 marca 2011.

Geo-Scope Tsunami

Źródło: TokyoTek