Jeden przycisk w komórce, tablecie lub laptopie i gotowe! Włączamy na telewizorze ulubiony film czy serial. Co to jest Google Cast, jak działa i czemu to jedna z ciekawszych funkcji Android TV?

Tydzień temu, po wizycie w Warszawskim oddziale Philipsa, zaprezentowałem Wam serię 7150 tego producenta i gry. Obiecałem też, że za kilka dni wrócę do funkcji Android TV w odbiornikach Philipsa (i nie tylko) odpowiadając na pytanie czym jest Google Cast i jak działa.

Obietnicy dotrzymuję :)

Największą zaletą Google Cast jest prostota. Jeden zawsze ten sam przycisk w aplikacji mobilnej lub w przeglądarce Chrome, prosta komunikacja z urządzeniami podłączonymi do tej samej sieci lokalnej i banalnie nieskomplikowana możliwość wyświetlenia na dużym ekranie pożądanej treści. Po prostu klik i gotowe!

Oczywiście dana aplikacja, gra czy strona musi wspierać Cast. Jeśli tak jest, to (co bardzo ciekawe) dana aplikacja nie musi być nawet obecna na telewizorze. Ta właściwość odróżnia funkcję cast, od tego co jest w YouTube (jedna z moich ulubionych aplikacji Smart TV). W jego przypadku dwie aplikacje, mobilna i w telewizorze, są sparowane i komórka lub tablet działa jak swego rodzaju pilot. W przypadku Google Cast jest jeszcze prościej, bo appka musi być zainstalowana tylko na sprzęcie mobilnym. W rzeczywistości treści nie są przesyłane bezpośrednio z urządzenia mobilnego, lecz są zaciągane przez urządzenie odbiorcze z internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie wyświetlania treści na ekranie docelowym możemy kontynuować wykonywane czynności na urządzeniu mobilnym bez przerywania odtwarzania treści. To największa różnica między funkcją Cast, a Screen Mirroring.

Podczas konferencji Aplikacje.tv 2015 przedstawiciel firmy Google mówił wprost, że to właśnie Casting ma być Smart TV jakie wspiera Google. Jeśli producent zadba o to, by casting był wspierany w setkach (tysiącach?) aplikacji, to rzeczywiście może to być Smart TV takie, jakie być powinno.

Osobiście trzymam kciuki.
.
.

Film montowałem na komputerze Acer Predator G3.