Jak kupić telewizor i nie zwariować

Kupno telewizora jest trudne. Z jakiegoś powodu wybieramy go dłużej niż komórkę czy pralkę. Nawet jeśli kosztuje mniej. Oto poradnik zakupowy, który powie Ci jak uprościć cały proces.

Jeden z moich znajomych na Facebooku napisał ostatnio, że nie dziwi się, iż producentom spada sprzedaż, bo po 40 minutach oglądania ofert można zwariować.

Jak konsument ma się rozeznać w 10 liniach telewizorów u każdego z producentów różniących się jakimiś bzdurami, noszącymi nic nie mówiące nazwy i oferujące jakieś trzy techniki reprodukcji obrazu (nie licząc OLED-a). A i tak zakładam, że klient jest zdecydowany na jeden z 20 rozmiarów. Znowu przyjdzie Apple, wystawi dwie linie telewizorów w dwóch rozmiarach i wszyscy będą rwali włosy z głowy

– napisał Michał Sułkiewicz, którego możecie znać np. z serwisu Fotopolis.

Jest w tym sporo prawdy. Kilku producentów na rynku, kilkanaście nowych modeli telewizorów co roku, brak prostego nazewnictwa i mamy niezły bigos. Jak sobie z nim poradzić? Stosując poniższy system.

 

Jak kupować telewizor? Prosty poradnik w kilku punktach.

 

1. Wybierz technologię – LCD, plazma czy OLED?

LCD OLED i plazma obok siebie

Zacznij od prostej decyzji – plazma, LCD czy OLED?

OLED to rzecz nowa i droga, więc póki co traktowana jako ciekawostka. Plazma powoli już umiera, ale jeszcze jest na rynku, więc należy ją brać pod uwagę. W wyborze między plazmą, a LCD pomogą Ci moje dwa poprzednie teksty:

 

2. Ustal maksymalny budżet

Rzecz niby oczywista, ale często zostawiana na koniec. NAJPIERW sprawdź ile masz pieniędzy, POTEM szukaj i pytaj o odpowiedni dla siebie telewizor. Nigdy odwrotnie, bo zwariujesz od nadmiaru informacji.

 

3. Ustal wielkość telewizora

W teorii można zastosować prosty system:

  1. Mierzymy jak daleko siedzimy od telewizora
  2. Dzielimy na 3
  3. Zamieniamy na cale

np. 400 cm od telewizora na trzy, to 133 cm czyli około 52 cale.

Jeśli budżet na to pozwala, to w praktyce radzę dodać kilka cali. Uwierzcie mi, nie będziecie żałować. Duże telewizory są fajne i niepotrzebnie się ich boimy.

sharp 90 cali 01

Jeśli jeszcze macie problem, to Sharp ma fajną aplikację dla iOS i Androida dzięki której nowy telewizor zobaczycie w rzeczywistości rozszerzonej (nakładany na Wasz pokój w czasie rzeczywistym).

 

Po tych trzech punktach u każdego producenta będziesz miał do wyboru 3, a nie 13 telewizorów.

 

4. Ważne dodatki

Teraz zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze z dodatków. Stwórz listę od najważniejszych, do najmniej istotnych funkcji:

  • 3D
  • 4K
  • Ambilight
  • Gry
  • Pilot (co musi mieć, jaki Ci się podoba)
  • Smart TV
  • Wygląd telewizora (które Ci się podobają, co musi mieć)

 

5. Zdanie eksperta

Znając swoje preferencje zapytaj o zdanie eksperta lub sprawdź wpisy na blogach czy forach internetowych.

Okulary 3D - pasywne czy aktywne

 

Po tym kroku masz wyeliminowane połowę producentów i do wyboru zostają 3-4 modele.

 

6. Porównaj aktualne promocje i ceny na wybrane modele

 

7. Zapytaj żony czy nie zgodzi się na telewizor o 5 cali większy

Na 90% niestety powie nie. To nie seksizm, tylko fakt potwierdzony wynikami różnych badań. Kobiety wybierają mniejsze i tańsze telewizory. To mężczyźni lubią gadżety i sprzęt bardziej efekciarski.

Panowie – rozumiem to i polecam iść z żoną na taki układ – Ty kupujesz większy telewizor, ona decyduje o następnym, rodzinnym wydatku. Jeśli za pół roku dama stwierdzi, że potrzebuje ekspresu do kawy za 3000 zł – trudno. Duża przekątna jest tego warta ;)

Toshiba 4K serial L9 84 cale

 

8. Kupuj

Teraz już nie szukaj dodatkowych informacji, nie pytaj i nie kombinuj! Kup nowy telewizor i się nim ciesz.

 

Kilka innych poradników, które mogą Ci pomóc: