webOS 3.0, najnowsza wersja systemu operacyjnego LG. Jak sprawdza się w praktyce?
Jeśli zamiast czytania wolicie obejrzeć i posłuchać o nowej wersji systemu webOS firmy LG, to zapraszam na film prosto z mojego kanału YouTube.
W czasie targów CES 2016 pokazałem Wam jak ma wyglądać nowy system operacyjny telewizorów LG – webOS 3.0. Teraz jest on już dostępny w modelach sprzedażowych, więc zerknijmy jak sprawdza się w praktyce.
System został stworzony dla telewizorów z tegorocznych serii. We współpracy z producentem pokażę Wam go na modelu LG UH8507 Super UHD, który widzicie na filmie i zdjęciach. Wspominałem o nim w zeszłym tygodniu przy okazji materiału na temat telewizora na Euro 2016.
Jedna z najmocniej promowanych nowinek w tej wersji systemu, to Magic Zoom. Funkcja dostała nawet dedykowany przycisk na pilocie. Ma to sens, bo chodzi tutaj o szybkie zbliżanie wybranego fragmentu obrazu, więc musimy mieć natychmiastowy dostęp do włączania tej opcji.
Funkcja jest bajecznie prosta i dzięki temu ma sens. Klikamy jeden przycisk, zmieniamy dostosowujemy poziom zbliżenia oraz kształt obszaru podglądu i jeśli chcemy, to możemy osadzić okno zoomu w jednym miejscu. I to tyle. Najprościej jak się da. System pozwala też na robienie screenshotów zapisywanych w pamięci telewizora, ale ich jakość nie rzuca na kolana.
Do czego może się Wam to przydać? W czasie Euro 2016 na przykład do bliższego przyjrzenia się bramce czy danej akcji.
Poza tym do podglądu tekstu w przeglądarce, aplikacji czy nawet filmie lub serialu. Jeśli siedzicie daleko od telewizora, to czasem może się to przydać. Póki co niestety nic nie wskazuje na to, by webOS 3.0 pojawił się w formie aktualizacji dla telewizorów z ubiegłych lat, więc jest to funkcja ekskluzywna dla tegorocznych modeli.
Druga nowinka w najnowszej wersji systemu LG, to aplikacja LG TV Plus, która w połączeniu z webOS 3.0 ma nowe funkcje. Można z niej korzystać w trybie pilota, w którym mamy dostęp do sterowania telewizorem, zarządzania jego aktualizacjami, touchpada, a nawet skrótów do zainstalowanych w odbiorniku aplikacji i funkcji.
Po zmianie trybu kontroli na rozszerzony dostajemy kolejne funkcje nazywane przez LG Magic Mobile Connection. Na ekranie głównym tworzy się skrót do komórki, który daje szybki dostęp do udostępniania treści z telefonu (aplikacje, gry itd.).
Od strony technicznej jest to klonowanie obrazu z urządzenia mobilnego za pomocą Miracast. Czyli po uaktywnieniu jakiegoś łącza telefon musi pozostać odblokowany i z włączony ekranem. Jeśli wybierzemy na telewizorze jakąś udostępnioną aplikację, ale wygasimy telefon, to treść zniknie.
Jest to więc ewolucja funkcji Miracast w wydaniu LG. Jeśli chcecie robić wszystko za pomocą pilota i kilku prostych kliknięć – to ta funkcja webOSa 3.0 Wam to ułatwi.
Oprócz tego producent dodał też ikonkę wyszukiwania w menu podręcznym. Dobra rzecz, ale szkoda, że nie ma opcji jej usunięcia jeśli nie jest Wam potrzebna. Na pilocie telewizora jest przycisk lupki, który włącza tę samą funkcję i działa znakomicie.
W nowym systemie LG znajdziecie też skrót do odtwarzacza muzycznego, który można ustawić w dowolnym miejscu na ekranie, włączyć w tle lub z wygaszonym ekranem. Ciekawa rzecz dla melomanów.
Jest też ekran startowy, ukryty pod godziną w głównym menu systemu webOS 3.0. Możecie w nim wyświetlić na przykład aktualną pogodę z okolicy.
Oto najważniejsze nowości systemu webOS 3.0. Znajdziecie go w telewizorach LG z roku 2016.
Jeśli macie dodatkowe pytania, piszcie w komentarzach, a by nie stracić nic ciekawego subskrybujcie mój kanał na YouTube i polubcie mnie na Facebooku.