National Media Museum z angielskiego miasta Bradford chwali się na swoim blogu niezwykłym znaleziskiem. To najstarszy w historii ludzkości kolorowy film. Podobno ma zmienić historię tej dziedziny kultury.

Trzy lata temu w naszym archiwum znaleziono dwie rolki filmu. Michael Harvey, nasz kurator kinematografii, zorientował się, że mogą one być związane z próbą wyprodukowania kolorowych obrazów przez wynalazcę i fotografa Edwarda Raymonda Turnera

– czytamy na blogu.

Wspomniany Michael Harvey zlecił badania oryginałów. Stworzył je urodzony w 1873 roku Edward Raymond Turner. Wykształcony w Londynie fotograf pracował w zawodzie od 15 roku życia. W 1891 roku zajmował się koloryzowaniem zdjęć i prawdopodobnie wtedy wpadł na pomysł, by robić to samo z filmami. Opracował metodę, którą nie spopularyzowała się ze względu na skomplikowanie. Każda klatka była przekładana przez kolorowe żele, czerwony, zielony i niebieski. Podczas projekcji proces był odwracany i pojawiał się kolor.

Aby pokazać gotowy materiał pracownicy muzeum musieli zdigitalizować wszystkie klatki pojedynczo, a następnie połączyć je w całość wykorzystując cyfrowe metody działające na takich samych zasadach jak ich analogowe odpowiedniki sprzed 113 lat (Turner opatentował swoja metodę produkcji kolorowego filmu w 1899 roku).

To niesamowite móc pokazać gościom coś, nad czym muzeum pracowało przez ostatnie trzy lata, od czasu gdy kurator zauważył potencjał drzemiący w tych filmach

– powiedział Paul Goodman z National Media Museum.

Pokaz odrestaurowanych filmów angielskiego wynalazcy i fotografa można oglądać obecnie w galerii Kodaka wspomnianego muzeum.