Cyfra plus i nka

UOKiK wydał zgody na oczekiwaną od dłuższego czasu transakcję ITI i Canal+. Rezultat – powstanie wspólna platforma satelitarna.

W związku ze zgłoszoną transakcją UOKiK prowadził od kwietnia 2012 r. dwa postępowania w sprawie koncentracji. Jedno dotyczyło przejęcia przez Groupe Canal+ kontroli nad spółką N-Vision, która ma być sprawowana wspólnie z ITI Holdings, a drugie przejęcia przez Groupe Canal+ i TVN kontroli nad podmiotem powstałym w wyniku połączenia Canal+ Cyfrowy oraz ITI Neovision, co umożliwi połączenie działalności w zakresie platform satelitarnych

– czytamy w oficjalnej informacji na stronie Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów.

Groupe Canal+ należy do międzynarodowej grupy Vivendi. Działa głównie we Francji zajmując się produkcją, dystrybucją i marketingiem kanałów telewizyjnych oraz usług świadczonych za pośrednictwem wszystkich rodzajów platform przekazu. W Polsce działa poprzez spółkę Canal+ Cyfrowy, która oferuje usługi płatnej telewizji za pośrednictwem platformy satelitarnej Cyfra+, a także jest dystrybutorem ponad 100 kanałów telewizyjnych i radiowych, w tym nadawanych przez spółki z grupy Vivendi – np. Canal+ , Ale kino czy Mini Mini+.

TVN jest spółką zależną N-Vision. Zajmuje się m.in. nadawaniem kanałów ogólnodostępnych i licencjonowaniem płatnych (m.in. TVN24 i TVN Turbo). Kontroluje również szereg spółek, w tym ITI Neovision – operatora platformy satelitarnej n. Zarówno N-Vision, jak i TVN są częścią grupy kapitałowej ITI Holdings.

Groupe Canal+ przejmie wspólną kontrolę nad N-Vision poprzez nabycie mniejszościowego pakietu udziałów w wysokości 40 procent.

W drugiej transakcji majątek spółki Canal+ Cyfrowy, po jej uprzednim przekształceniu w spółkę akcyjną, zostanie przeniesiony na ITI Neovision w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym

– dodaje UOKiK.

Firmy mają teraz dwa lata na połączenie, ale TVN oczekuje, że proces ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Podobno najwięcej mają skorzystać sami klienci. Pozwolę sobie być jednak sceptycznie nastawiony :)

Proces połączenia platform cyfrowych CYFRA+ i n wkracza w kolejny, decydujący etap. Głównymi beneficjentami naszego połączenia staną się dotychczasowi i przyszli klienci platform CYFRA+ i n, którzy otrzymają dostęp do komplementarnej, najbogatszej na polskim rynku oferty programowej i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych

– powiedziała Beata Mońka, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny spółki CANAL+ Cyfrowy S.A.

Poniżej komentarz Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, prezes UOKiK.