Wysoka rozdzielczość i HDR zaczynają się rozpędzać. Holendrzy lada chwila będą mieli pierwszy kanał TV w 4K, Sony oferuje przystępną kamerę tego typu, Netflix kręci kolejną Planetę Ziemię w Ultra HD, a Dolby Vision robi szarżę na rynek. Dzieje się!

Przystępne 4K od Sony

Sony Handycam FDR-AX33 to domowa kamera Ultra HD dla mas. Pozwala ona na nagrywanie filmów z bitratem nawet do 100 Mbps. Czyli we własnym domu będziemy mogli uzyskać ostrość jak z kina. Do tego trzy calowy ekranik, optyczna stabilizacja obrazu, optyka ZEISSa, nagrywanie w XAVC S, AVCHD i MP4, wizjer 0,24″ OLED, NFC, WiFi i dźwięk 5.1

Koszt? 1000 dolarów, czyli około 3700 zł. W Polsce kamera jest dostępna w kilku sklepach internetowych. Cena rynkowa – od 4500 zł.

 

Zgrabny Asus do gier Full HD

Komputer stacjonarny Asus GR6 ma być rozwiązaniem dla tych z nas, którzy chcą pograć w wysokiej rozdzielczości, ale jednocześnie nie chcą szpecić salonu paskudnymi „pudłami”.

Komputer PC ma procesor Intel Core i5, kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 960M, 8 GB pamięci DDR3L (możliwość rozbudowy do 16 GB), dysk HDD 500 GB lub 1 TB i SSD 128 lub 256 GB. Ze złącz znajdziemy tu 2x USB 2.0, 4x USB 3.0, HDMI, dwa złącza audio i DisplayPort.

Najciekawszy jest jednak fakt, że wszystko to zamknięte jest w bardzo atrakcyjnej i niewielkiej obudowie.

Cena i data premiery nie są jeszcze znane.

 

Holendrzy będą mieli telewizję w 4K

Festival 4K będzie pierwszym kanałem telewizyjnym holenderskiej firmy Brava Media. Nadawca twierdzi, że ma to być pierwsza stacja w takiej rozdzielczości nadająca regularnie. Na jej antenie Holendrzy obejrzą programy muzyczne takie jak transmisje z koncertów, oper, przedstawień cyrkowych, musicale itp.

Festival 4K ma nadawać w rozdzielczości minimum 4230 x 2160 pikseli. Obecnie stacja rusza z 6 godzinami programu dziennie. W przyszłym roku ma to być już 12 godzin, a do 2017 Festival 4K będzie nadawał 24 godziny na dobę. Wszystko w Ultra HD.

 

4K na 5,5 cala od Sharpa

Skoro przy UHD jesteśmy, to warto wspomnieć o zapowiedzi japońskiej firmy Sharp. Producent obiecuje ekran 5,5 cala IGZO LCD rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Gęstość pikseli ma wynieść 806 PPI.

Odpowiedź na pytanie czy taka rozdzielczość na tak małej przekątnej jest nam potrzebna, pozostawiam Wam.

 

Planet Earth 2 na Netflix w 4K

Kontynuacja znanego programu przyrodniczego Planeta Ziemia pojawi się w ofercie firmy Netflix w rozdzielczości Ultra HD. Sequel będzie nazywał się Our Planet (Nasza planeta) i będzie składał się z ośmiu odcinków. Premiera jest planowana dopiero na rok 2019, ale już teraz wiadomo, że zdjęcia będą w pełni realizowane w 4K.

Założę się, że Netflix zadba też o wsparcie dla HDR.

 

Więcej Dolby Vision – filmy i telewizory

Vizio Dolby Vision TV

Vizio Dolby Vision TV

Dolby Vision, standard firmy Dolby obejmujący między innymi rozdzielczość 4K i wsparcie dla technologii HDR, pojawi się w następujących filmach:

  • Edge of Tomorrow
  • Into the Storm
  • The Lego Movie
  • Man of Steel
  • Sherlock Holmes
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Dodatkowo wiadomo już, że firma Vizio, producent telewizorów niezbyt znany w Polsce, ale podbijający rynek USA, będzie pierwszą marką oferującą sprzęt wspierający nowy standard. Pierwsze telewizory z serii Vizio Reference z Dolby Vision będą dostępne w przekątnych 65 i 120 cali. Odbiorniki mają jasność na poziomie 800 nitów i 384 strefy aktywnego podświetlania LED.

Nowe filmy obsługujące rozwiązanie Dolby, to np. Tomorrowland od Disney’a i Pixarowskie Inside Out.

 

 

To tyle na dziś, udanego poniedziałku!