Tegoroczne piloty do telewizorów są bardzo ciekawe, ale w przyszłości tego typu akcesoria mogą odejść w zapomnienie. Telewizorami i innymi urządzeniami będziemy sterowali za pomocą myśli.
BBC pracuje nad takim urządzeniem. Publiczny nadawca z Wielkiej Brytanii stworzył prototyp telewizora, w którym otwieranie aplikacji BBC iPlayer i wybieranie treści wykonuje się prężąc fale mózgowe, a nie mięśnie.
Nasz pierwszy test przeprowadziliśmy na 10 pracownikach BBC, z których każdy był w stanie uruchomić aplikację BBC iPlayer i rozpocząć program wyłącznie za pomocą fal mózgowych. Dla niektórych było to prostsze niż dla innych, ale wszyscy dali sobie radę
– skomentował Cyrus Sihan z działu elektronicznego BBC.
Oczywiście póki co to tylko testy, a niekiedy zabawki. Tak jak np. helikopter Puzzlebox Orbit prezentowany już dwa lata temu na CES 2013. W jego przypadku czujnik Neurosky mierzył pracę mózgu i pozwalał włączyć miniaturowy helikopter wyłącznie poprzez skupianie się na nim.
Nawet w roku 2013 to nie była nowość. Cztery lata wcześniej, również w Las Vegas, Mattel pokazywał zabawkę Mindflex, która weszła do szerszej sprzedaży. W jej przypadku siłą umysłu sterowało się fizyczną kulką unoszoną w powietrzu za pomocą wiatraczków. W późniejszych latach Mttel wydał kolejną wersję tego urządzenia, w którym dwójka graczy mogła walczyć przeciwko sobie przepychając kulkę z jednego końca planszy, na drugi.
Wygląda na prostą rozrywkę, która nie ma wielkiej przyszłości, ale dobrze, że badania nad tego typu rozwiązaniami trwają. Mniej ze względu na zabawki, a więcej z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jeśli na przykład wspomniany na początku system kontroli telewizora BBC zostałby rozwinięty i stałby się bardziej precyzyjny, to kolejnym krokiem było by sterowanie wózkami inwalidzkimi, obsługa komputera bez używania rąk itp. Oczywiście w połączeniu z innymi metodami, takimi jak rozbudowane komendy głosowe, śledzenie ruchów oczu i tak dalej.
Do Mocy znanej z Gwiezdnych Wojen jeszcze daleka droga, ale potęga naszych umysłów nie zna granic.