Wczoraj TVN zapewnił nam ciekawszą rozrywkę więc skrót najważniejszych wiadomości dla fanów pikseli wyjątkowe we wtorek. Jest Netflix, nowinki OLED i sprzęt do rzeczywistości wirtualnej. Jest też VOD.

 

Netlix w Polsce? Decyzja dopiero w 2015

Reed Hastings, prezes Netflixa, zapowiedział, że firma zdecyduje się w przyszłym roku czy wejść na nowe rynki – Europę Wschodnią i Środkową, czy zwiększyć inwestycje w Europie Południowej.

Oznacza to, że Netflixa w Polsce w tym roku nie będzie, w przyszłym nie wiadomo. Oprócz tego chciałem przypomnieć, że nawet jeśli serwis kiedykolwiek się u nas pojawi, to i tak na sto procent będą blokady regionalne na część treści. Jestem pewien, że nawet jeśli ruszy, to nie będziemy mieli tak bogatej biblioteki treści jak Amerykanie.

 

Więcej VOD u Samsunga

Samsung ogłosił ostatnio dwie nowinki dla użytkowników jego telewizorów. Ruszają nowe oferty VOD.

HBO GO – od 18 września do 19 października przy zakupie telewizora z serii F (2013) lub H (2014) uzyskujemy dostęp do HBO GO na 3 miesiące. Rejestracja odbiornika tutaj.

Kinoplex VOD – to nowa aplikacja VOD w Smart TV Samsunga.

 

DisplayPort 3

Nadchodzi nowa wersja standardu DisplayPort. Trzecia odsłona (DisplayPort 1.3) będzie wspierać wyższy transfer danych (32,4 Gb/s w stosunku do 21,6 Gb w wersji 1.2a), rozdzielczość do 5120 x 2880 pikseli, 4K 3D i 60 Hz dla komputerów osobistych, oraz 10 i 12 bitowe palety kolorów.

 

Nowy Oculus Rift

Nowa wersja testowa okularów do rzeczywistości wirtualnej Oculus Rift nosi nazwę Crescent Bay i nadal nie jest to produkt sprzedażowy. Jest lżejszy, ma wbudowane, chociaż odpinane słuchawki i lepszy system rozpoznawania ruchów głowy gracza. Nie wiadomo czy producenci robią coś z zawrotami, które potrafią być potężne.

Tylko że narazie i tak nie wiadomo, które z nowych funkcji znajdą się w wersji finalnej, kiedy się ona pojawi i ile będzie kosztować. Dobrze jednak, że produkt się rozwija. Facebook za bardzo się na niego wykosztował, żeby odpuścić.

 

Totem – mniejsza konkurencja Oculusa

Oculus Rift nie będzie oczywiście jedynym hełmem do rzeczywistości wirtualnej na rynku. Swoje urządzenia ma Sony, Samsung i inni. Np firma Vrvana, która właśnie zbiera fundusze na dokończenie swojego projektu na Kickstarterze.

Twórcy potrzebuję 350 000 dolarów, mają już 140 000, a do końca zbiórki zostały 22 dni.

Najciekawsze projekcie Totem są dwie wbudowane kamery i wyświetlacz AMOLED rozdzielczości Full HD.

Pierwsza wersja urządzenia kosztuje 400 dolarów.

 

iPhone lepszy niż ciepłe bułeczki

Jak nie trudno się było domyślić powiększenie ekranu w dwóch nowych wersjach iPhona 6 sprawiło, że fani iOSa oszaleli na punkcie nowego sprzętu Apple. Wystarczył jeden weekend, by amerykańska firma sprzedała 10 mln komórek iPhone 6.

Poprzednie telefony zaliczyły nieco skromniejsze, chociaż i tak imponujące, wyniki w pierwsze weekendy sprzedaży:

  • iPhone 4S – 4 mln
  • iPhone 5S i 5C – 9 mln

Badanie DNA po USB

MinION USB od Oxford Nanopore, to sekwenser DNA, który podłącza się do zwykłego komputera, przez normalny kabel USB. Rzecz niespotykana i pod wieloma względami rewolucyjna. Informacje o nim pojawiały się od dawna, ale nie było wiadomo czy uda się go wyprodukować. Teraz trafił już do pierwszych laboratoriów. Najważniejsza w jego przypadku jest dokładność badania DNA, a ta póki co ma sięgać podobno około 65-80%.

Po co? By ułatwić i przyspieszyć badania DNA i RNA, które do tej pory wymagały bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Cena urządzenia dla rynku masowego nie jest jeszcze znana.

 

OLED wchodzi do głównego nurtu?

IFA 2014 - OLED LG

Podczas targów IFA 2014 poznaliśmy strategie na nadchodzące miesiące każdego z dużych producentów telewizorów. We wszystkich przypadkach można je podsumować jednym słowem. U LG jest nim „OLED„. Koreańska firma jako jedyna tak silnie stawia na nowy rodzaj wyświetlaczy i wiąże z nimi wielkie plany.

Według informacji do jakich dotarł serwis Digitimes LG Electronics obniżyło swoją prognozę sprzedażową telewizorów OLED na rok 2015 z 5 mln sztuk, na 800 000. Co nie zmienia faktu, że firma i tak chce być liderem w tym sektorze, a patrząc na zapowiedziane nowinki nie ma wątpliwości, że nim będzie. Póki co LG nie ma w kwestii OLED TV żadnej poważnej konkurencji.

 

OLED w samochodzie

Osram OLED reading light

OLED to nie tylko telewizory, ale i oświetlenie, którym wspominam od czasu do czasu. Firma OSRAM zaprezentowała swoje pierwsze, komercyjne rozwiązanie tego typu dla samochodów. Jest to lampa o temperaturze barwowej 3300 kelwinów zaprojektowana do montażu na osłonie przeciwsłonecznej. Lampę ładuje się kablem USB.

Lampka OLED Reading Light ma być dostępna jesienią 2015 w cenie 199 euro. I tu mamy największy problem. 830 zł za lampkę do czytania czy poprawiania makijażu, to nie mało.

 

To tyle skrótu wiadomości na dzisiaj. Udanego wtorku i tygodnia Obwyatele!

 

Fot. na licencji CC U.S. Centers for Disease Control Wikimedia