AOC E1659FWu

Jeden kabel do przesyłu danych i zasilania oraz pomoc przy pracy w laptopie. Tak AOC uzasadnia stworzenie tego 15,6″ monitora. Pomysł ciekawy, ale wynikający głównie z chęci odróżniania się od konkurencji.

AOC E1659FWU podłącza się do komputera przez USB 3.0. Wszystkie dane i zasilanie ekran pobiera jednym kablem. Matryca ma przekątną 15,6 cala i rozdzielczość tylko 1366 x 768 pikseli. W praktyce producent chciałby, byśmy wykorzystywali go w pracy i podróży jako dodatkowy panel dla laptopa.

Gdy przeczytałem o tym pierwszy raz, momentalnie stwierdziłem, że to bzdura. Kto będzie targał ze sobą ważący 1,2 kg monitor, tylko po to by w restauracji czy pociągu mieć dodatkowy wyświetlacz? Moim zdaniem promowanie tego jako sprzętu przenośnego, to próba stworzenia na siłę czegoś nowego, co w rzeczywistości nie będzie zbyt praktyczne. Ile razy podczas spotkań biznesowych czy prywatnych potrzebowaliście drugiego monitora dla swojego laptopa?

Jednak z drugiej strony, może to być ciekawe rozwiązanie dla osób pracujących w domu, które nie siedzą w jednym miejscu. Monitor zajmie mniej przestrzeni niż tradycyjna, stacjonarna konstrukcja i pozwoli na wygodne przemieszczenie się na inne miejsce. Kosztuje 549 zł, więc nie uszczupli mocno budżetu domowego.

Pytanie tylko czy zadowoli pod względem jakości? Rozdzielczość 1366 x 768 niestety nie zachwyca. Poprzedni model monitora (E1649FWU) nie zachwycała pod względem jakości obrazu oraz refleksów na błyszczącej matrycy.

W nowym modelu ma być podobno lepiej. Producent zapewnia o poprawie jasności, kontrastu i liczby wyświetlanych kolorów. Póki co nie znalazłem szczegółowych recenzji nowego modelu, więc trudno powiedzieć na ile różni się od poprzedniej generacji.

Tym samym pozostaję nastawiony lekko sceptycznie. Gdyby rozdzielczość była wyższa, a jakość rzucała na kolana, mógłbym uznać, że to pomysł lekko naciągany, ale wart uwagi. Jeśli jednak niedoróbki poprzedniego modelu nie zostały wyraźnie poprawione, to nie będzie tutaj niczego poza chęcią odróżniania się od konkurencji i stworzenia nowego typu produktu.

Być może w przyszłości sam sprawdzę jak monitor AOC E1659FWU działa się w praktyce.