Hipertekstualność Internetu, to jego największa zaleta w stosunku do innych mediów. Nie odbierajmy jej sami sobie. Wymagajcie od autorów by linkowali do źródeł cytatów, ważnych informacji i zdjęć. A jeśli tego nie robią, to dajcie im Karnego Bad Pixela!

Do opublikowania tego wpisu i stworzenia Karnych Bad Pixeli zachęciła mnie moja konkurencja.

Pamiętacie mój wpis o filmach jakie obejrzymy w High Dynamic Range? Zilustrowałem go grafiką stworzoną na bazie darmowego obrazka ze strony openclipart, do której we wpisie podałem link. Kilka dni później przygotowana przeze mnie grafika znalazła się w postaci miniaturki na głównej stronie hdtvpolska, bez pytania, a co gorsze bez podania źródła czy to do mnie, czy do oryginału z opencliparts.

Chłopaków z tego serwisu bardzo lubię, Gmeru nie zrobił tego zapewne w złej wierze, ale wtopa jest wtopą. Nie byłbym sobą, gdybym taki przypadek pozostawił bez odpowiedzi. Jeśli tylko mogę komuś tak prztyczka w nos, to możecie być pewni że to zrobię :)

Grafika, na której bazowałem robiąc swoją przeróbkę jest dostępna w domenie publicznej, ale nawet wtedy powinno się podawać autora. Moja przeróbka, to już kolejne dzieło, które również wymaga poszanowania praw autorskich.

Zresztą wszystko wyjaśniam na filmie.

Gmerowi jestem w stanie wiele wybaczyć, bo to bardzo sympatyczny człowiek, ale karniak się należy :)

Jeśli Wy będziecie mieli ochotę wlepić komuś podobnego, to poniżej załączam dwa obrazki Karnych Bad Pixeli, które możecie wykorzystywać do woli.

Tylko pamiętajcie – nie chodzi o to, by kogoś obrażać. To ma być zabawny, wizualny sposób na zwrócenie uwagi o istotności hipertekstualności w Internecie. To jego największa zaleta, która powinna być wykorzystywana kiedy tylko się da.

 

 Karny Bad Pixel – brak źródła

Karny Bad Pixel 2 - źródło

 

Karny Bad Pixel – zdjęcie użyte bez pytania